Pece s.r.o
Radi Vám pomôžeme pri akýchkoľvek potrebách v oblasti tepelného spracovania kovov, plastov, keramických materiálov, skla a regulačnej techniky...
Vypaľovanie keramiky
Prv než sa nejaký hlinený výrobok stane skutočnou keramikou, treba ho vypáliť v peci. Vypaľovanie je fascinujúca udalosť pre každého keramikára. Výpal je jedným z najdôležitejších a zložitých procesov pri výrobe keramiky. Je podstatné mať správne zostavenú krivku výpalu a poznať odporúčané teploty výpalu použitých materiálov ( hlina, glazúra, engoba...atď.) od výrobcov.
Dôležitou súčasťou procesu pri výrobe keramiky je sušenie pred výpalom. Nesprávnym a nedostatočným sušením sa môžu spôsobiť veľké škody na finálnych výrobkoch. Pri sušení sa z hliny odparuje tekutina, výrobky sa zmršťujú a ich objem sa zmenšuje zhruba o 10 %. Dĺžka sušenia závisí od rôznych faktorov, napr. teplota miestnosti, vlhkosť vzduchu, veľkosť výrobku, hrúbka steny výrobku a ďalšie iné. Výrobky potrebujú dostatočne dlhý čas na to, aby dôkladne preschli.
Sušenie musí prebiehať pomaly a rovnomerne. Nerovnomerným zmršťovaním hliny vznikajú na výrobku praskliny alebo sa jeho časti zdeformujú, či odlomia. Menšie výrobky sa sušia rýchlejšie, preto je potrebné spomaliť proces sušenia prekrytím zhora igelitovou fóliou. Výrobok schne zhora dole. Drobné časti ako ušká na hrnčekoch, rôzne šperky alebo vyčnievajúce ozdoby sa musia chrániť pred rýchlym vysušením igelitovou fóliou. Keď výrobok zavädne, môže sa otočiť a sušiť ďalej hore nohami voľne na vzduchu. Najadekvátnejšia podložka na sušenie je drevená doska, sadrová doska, drevené mriežky, v núdzovom prípade vrstvy novín, ktoré sa po zvlhnutí musia vymieňať. V priebehu sušenia je potrebné výrobky kontrolovať a otáčať, aby vysychali čo najrovnomernejšie. Na konečné dosušenie sa môže použiť zodpovedajúci program v elektrickej peci – maximálna teplota sušenia by nemala presiahnuť 60-70 °C. Po dôkladnom vysušení je výrobok krehký, ľahko rozbiteľný preto je nevyhnutné s ním zaobchádzať opatrne.
Sušenie prebieha v troch etapách:
• Zavädnutý stav – výrobok je mierne presušený, nemení pri manipulácii svoj tvar, je dostatočne vlhký a vhodný na dekorovanie prilepovaním ďalších častí.
• Kožený stav – je takzvaným stred schnucieho procesu, keď výrobok nemení svoj tvar, dá sa s ním ľahko manipulovať a prenášať (nie je krehký). Tento stav výrobku je najvhodnejší pre nanášanie engoby a perforovanie.
• Vysušený výrobok – je svetlý, ľahký a krehký, na dotyk už nechladí, je dôležité s ním zachádzať veľmi opatrne.
Po dôkladnom vysušení sa dostávate k prvému výpalu známemu ako „predžah“, ktorý sa vykonáva s neglazovanými a vysušenými výrobkami. Vypaľuje sa pri nižších teplotách od 800 - 900 °C. Výrobky sa môžu pri výpale dotýkať, môžu sa na seba vrstviť. Prvý výpal by sa mal začať pomaly, ideálne je zvyšovať teplotu v peci o 100 až 150 °C za hodinu. Chemicky viazaná voda sa odparuje pri teplote 500 °C, vtedy možno urýchliť zvyšovanie teploty, pre rýchlejšie dosiahla konečnej teploty. Po prvom výpale sa keramika môže naglazovať a následne sa vráti do pece pre vypál glazúry. Tento proces sa líši od prvého výpalu najmä vyššou teplotou, aby sa glazúra roztavila. Pri nakladaní do pece sa jednotlivé naglazované výrobky nesmú dotýkať, kontaktom by sa spiekli alebo prilepili na plát. Teploty sa pri glazovanej keramike pohybujú v rozmedzí od 900 do 1300 °C. Teplota výpalu musí zodpovedať údajom uvedeným na etikete pri jednotlivých glazúrach. Ak je teplota nižšia, glazúra ostane matná, drsná, nepretavená. Ak je teplota vyššia ako odporúčaná, glazúra sa vsakuje do črepu alebo steká.
Ubezpečte sa, že pec je najmenej 50 cm od akejkoľvek steny. Vysajte vnútorný priestor pece, najmä drážky prvkov, približne po každých 15-20 výpaloch a po každom výpale, ak sa Vám v peci výrobok rozpadne. Skontrolujte opotrebovanie pántov a rukovätí. Skontrolujte termočlánok a v prípade potreby ich vymeňte. Každých šesť mesiacov odpojte pec (ak je v peci zástrčka) a skontrolujte hroty a izoláciu. Hnedé alebo čierne sfarbenie naznačuje opotrebovanú zástrčku alebo uvoľnené vodiče a potenciálne nebezpečenstvo požiaru. Uchovávajte všetky horľavé, horľavé a taviteľné materiály (lepenka, sklady, noviny, textílie, vákuové hadice, plasty atď.) mimo bočných a horných častí pece. Tieto miesta sú mimoriadne horúce.
Ochrana dosiek v peci je veľmi dôležité. Ochraňujte najmä dosky pred kvapkami glazúr. Pred každým výpalom skontrolujte dosky a podľa potreby použite ochranný náter na všetky holé miesta alebo nedávno očistené a oškrabané dosky. Odstráňte všetky úlomky z predošlých výpalov alebo odrezky z pece, ktoré počas vypaľovania vytvárajú efekty na výrobkoch. Nepoužívané police skladujte na bezpečnom mieste.